czwartek, 15 sierpnia 2013

Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO KUCHNI POLSKIEJ...Wiem, że kuchnia włoska ma wielu zwolenników i ja do nich należę. A jeżeli ktoś był we Włoszech to wie o czym mówię, bo i ja miałam okazję tam być może nie w celach typowo turystycznych ale troszkę zobaczyłam i poznałam smaczną stronę Włoch. A okazja jaka mnie tam przywiodła to spotkanie młodzieży z Papieżem obecnie emerytem Benedyktem XVI w 2007 r. Nie zapomnę do dzisiaj tego klimatu, wąskich uliczek, uroku małego miasteczka (Mondolfo), straganów ze świeżymi owocami i małych sklepików, okiennic i roślin, które mamy często w domach ale tam osiągają wielkość 2-4 m. Do dzisiaj mam w ustach smak figi, którą zerwałam no i oczywiście tortilli z szynką parmeńską czy z nutellą, bardzo słodkie i smaczne tarty również z nutellą lub dżemem brzoskwiniowym, makaron z sosem pomidorowym i parmezanem i wieczorne życie wśród tańców i śpiewów. Nie można zapomnieć o wyśmienitych lodach w wielu smakach.
No i właśnie o tym jest książka "Podróże kulinarne. Kuchnia włoska, tradycje ,smaki, potrawy." Jest to pierwszy tom z 25 przestawiających kuchnie świata. Kiedyś sprzedawany był jako dodatek z dziennikiem ogólnopolskim, obecnie można jeszcze dostać na wyprzedażach.
Książka wciągająca od pierwszego działu, świetnie napisana, prostym językiem. Prawdziwa podróż kulinarna po Włoszech. Działy i przepisy na tradycyjne dania opatrzone zostały bardzo ładnymi fotografiami.

Każdy tom zawiera 5 działów:

1 Palcem po mapie - w którym zostały omówione regiony Włoch wraz z kulturą jedzenia
2 Z historią w tle - a w niej: oliwa i oliwki, sery, makarony, mięsiwa, warzywa, owoce morza, owoce, chleb, przyprawy, wina, kawa i desery.
3 Na talerzu - czyli o sposobach przyrządzania najpopularniejszych dań
Wokół stołu - o tradycjach biesiadowania, etykiecie i obyczajach kulinarnych
5 Przepisy: na przystawki, zupy, dania główne i desery. 
Ponieważ jestem łasuchem, lubię słodycze to w ramach uzupełnienia tej książki kupiłam "Ciasta i placki" z kolekcji kuchni włoskiej. W książce tej zaprezentowane zostały ciasteczka  tarty, torty, suflety, obwarzanki, musy, babki. Większość przepisów opatrzone został fotografiami nie tylko gotowego wypieku ale także instruktażowymi.

 autor recenzji: własna,1 komentarz:

Ewa pisze...

Dziękuję za udział w książkowej akcji! :) Pozdrawiam serdecznie

www.smakiemsietoczy.blogspot.com