"MAMA ALERGIKA GOTUJE-TRADYCYJNIE"- recenzja

"Książka MAMA ALERGIKA GOTUJE Tradycyjnie postała po to, by w każdej rodzinie, w której żyje alergik, można było bez stresu wspólnie zasiąść do codziennych posiłków, ale taż podczas świąt i inny uroczystości". 
                                                                                                                         Katarzyna Jankowska 

Uważam, że słowa autorki, również bardzo poczytnego bloga pod tym samym tytułem, najlepiej oddają charakter książki. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że autorka zamieściła przepisy nie dostępne na blogu, poza małymi wyjątkami. 


 Książka została opatrzona obszernym wstępem na temat alergii, szczególnie pomocnym dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym temacie. Sama jestem na diecie bezglutenowej i sporo na ten temat wiem, to jednak autorka przypomniała mi pewną ważną rzecz, o tym, żeby założyć i prowadzić dziennik alergii, (który prowadzi moja siostra dla swojego alergika), bo również mnie z innych przyczyn czeka jeszcze wizyta u alergologa. O tym, jak przygotować się do wizyty oraz co robić dalej autorka zawarła w rozdziale "Zaczynamy krok po kroku". Następnie autorka podaje klasyfikację alergenów (mleko, jaj, orzechy, pszenica i gluten, ryby: czego unikać i czym zastąpić. Autorka zamieściła również wykaz dodatków do żywności, które mogą wywoływać alergię (dobra ściąga przydatna na zakupach).  


Książka zawiera również wykaz produktów, które zawierają najwięcej wapna, żelaza, magnezu ważnego w diecie nie tylko alergika. 

Przepisy zawarte w książce zostały podzielone na: 
- śniadania 
- zupy 
- dania z warzywami 
- dania z mięsem 
- dania z owocami 
- desery 
oraz ulubiony przeze mnie rozdział, który pojawia się już w wielu książkach, jak dla mnie bardzo ważny - dodatki - zawierając przepisy na produkty potrzebne do wykonania innych dań (np. mleko ryżowe, mleko owsiane, mleko makowe, makron kukurydziany, sos beszamelowy).  
Książka jest bardzo kolorowa.  Każdy przepis został opatrzony nie tylko pięknymi fotografiami, ale również symbolami wskazującymi jakich alergenów nie znajdziemy w danym przepisie oraz notatką od dietetyka. 

Na końcu znajdziemy bibliografię oraz wykaz przepisów ułożony alfabetycznie według kluczowego składnika.   


 


Przepisy zarówno z książki jak i z bloga to nie tylko kuchnia bez alergenów, ale przede wszystkim zdrowa.


"MAMA ALERGIKA GOTUJE - TRADYCYJNIE" 
Katarzyna Jankowska 
224 s.
wyd. EDIPRESSE - KOLEKCJE Sp. z o.o. 
2014 r. 

Ocena 10/10


Komentarze

Popularne posty