WIEM CO JEM - NIEZBĘDNIK

    K A S Z A

            Kasze dostarczają dużo energii i są bogatym źródłem białka.Zawierają niewielką ilość tłuszczu w tym sporą dawkę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz duża dawkę witamin z grupy B (głównie B1 i B6) oraz pierwiastków śladowych, szczególnie magnezu. Kasze to produkty małoprzetworzone i to stanowi ich dużą zaletę, bo w zbożu najcenniejsze substancje odżywcze znajdują się w zarodkach ziaren i w pojedynczej warstwie komórek. Im kasza grubsza,mniej preparowana tym zdrowsza. Są kaloryczne. Rozłożenie zawartych w nich węglowodanów zajmuje organizmowi dużo czasu, co sprawia, że kasze zaspokajają głód na długo. Poza tym znakomicie wpływają na przemianę materii, zawierają bowiem dużo błonnika (chodzi o kasze mało przetworzone, bo np. w kaszce mannie jest go niewiele). Kasze tak jak wszystko należy jeść z umiarem.


M I Ó D

          Miód jest jedną z najcenniejszych substancji odżywczych i leczniczych, jaką otrzymaliśmy od natury. Składa się prawie z 80% cukrów prostych i jest nie zwykle łatwo przyswajany przez organizm ludzki. Oprócz węglowodanów zawiera: kwasy, białko, enzymysubstancjie bakteribójcze oraz wodę. W mieodzie znajdują się także witaminy z grupy B oraz A, C i K, wszystkie aminokwasyoraz ok 30 makro- i mikroelementów. Najważniejsze z nich to żelazo, mangan, kobalt i magnez. Zwłaszcza cenne jest żelazo, ponieważ pierwiastek ten choć w miodzie jest go niewiele, występuje w formie niezwykle dobrze przyswajalnej przez nasz organizm. Miód zawiera również inhibinę, która chamuje rozwój bakterii i zabija niektóre jej szczepy. Ze względu na swoje wartości, miód jest szczególnie zalecany dla chorych na serce, wątrobę, anemi, niedowadze, złej przmianie materii, przed operacjami.  


K I E Ł K I

          Kiełki  w swoim skłdznie zawierają witaminy C, B1, B6, B 9, E i H oraz składniki mineralne: mangan, cynk, selen, wapń, fosfor, potas, sód, magnez, żelazo. Kiełki są także źródłem wartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Wszystkie bogate są także w błonnik i są nisko kaloryczne. Do kiełkowanie najlepiej nadają się nasiona: lucerny, soczewicy, fasoli mung, soi, rzeżuch, siemienia lninego, rzodkiewki, pszenicy i owsa. 


B A K A L I E

         Orzechy są bardzo korzystne dla zdrowia, ponieważ są bogate w kwasy tłuszczowe jedno- i wielonasycone, które obniżają poziom złego cholesteroluwe krwi, dziłają przeciwzakrzepowo. Zawierają białko i błonnik pokarmowy, uzupełniją dietę w w wit. Eoraz takie składnikimineralne jak potas i magnez. Są jednak wysoko kaloryczne, dlatego dzinna porcja orzechów nie powinna przekraczać 30 g .
         Rodzynki zawierają wapń i bor co zapobiega osteoporozie.Są również bogate w żelazo, cynk i potasoraz w witaminy z grupy B. 
        Pestki dyni, słonecznika i sezamu poprawiają wygląd cery, dostarczają wit. A, E, wit. z grupy B oraz cynk.
        Suszone owoce: morele, śliwki, jabłka, banay, daktyle zapewniaja dowóz cennych wit.z grupy B, żelaza oraz błonnika pokarmowego. Są zdrowe, sycące i słodkie dzięki temu zaspokajają więc apetyt na słodycze.

Komentarze

Popularne posty